Akıllı TelefonDonanımTeknoloji Haberleri

Apple tam ekran iPhone üzerinde çalışıyor!

Yeni bir söylentiye göre Apple, Touch ID’yi ilk tam ekran modelinde yeniden sunmak amacıyla bir iPhone için ekran altı parmak izi sensörü teknolojisini araştırmaya devam ediyor.

Face ID’nin 2017’de iPhone X’te piyasaya sürülmesinden bu yana, Apple’ın iPhone modellerinde Touch ID için yol haritası belirsizdi ve bazı sektör gözlemcileri, Apple’ın Face ID’yi ileriye dönük özel bir hepsi bir arada biyometrik çözüm olarak gördüğünü öne sürüyor.

Tam ekranlı iPhone ve ekran altı Touch ID geliştiriliyor

Apple’ın en az 2013’ten beri ekranın altına yerleştirilmek üzere tasarlanmış bir Touch ID sistemi üzerinde çalıştığı ve yıllar içinde şirkete verilen birkaç patentin olduğu bir sır değil. Bununla birlikte, gelecekteki bir iPhone’da ekran altı Touch ID’nin pek olası olmadığı iddialarına rağmen, Apple ekran altı parmak izi algılama teknolojisindeki araştırmalarını yoğunlaştırdı.

Bu hafta Apple, kısa dalga kızılötesi teknolojisini birden çok işleve sahip olabilecek bir optik hayal etme sistemiyle birleştiren ekran altı Touch ID ile ilgili bir patent aldı. En son düzenleme, kullanıcının ekrana dokunduğunda parmak izini okumayı amaçlamakla kalmıyor, aynı zamanda damar modelini, kan oksijenlenmesini, nabzı ve eldiven ve ıslaklığın varlığını da belirleyebiliyor.

tam ekran iPhone

Buna rağmen, ekran altı Touch ID’nin ne zaman piyasaya sürülebileceğine dair son tahminler bu teknolojinin erkene alındığını gösteriyor. Ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo, Eylül 2021 tarihli bir araştırma notunda, Apple’ın 2023’ün ikinci yarısında ekran altı parmak izi tarayıcıya sahip en az bir yeni iPhone modelini piyasaya süreceğini tahmin etmişti. Ancak yedi ay sonra Kuo, Apple’ın 2023 veya 2024’te ekran altı Touch ID’ye sahip herhangi bir iPhone modelini piyasaya sürmesinin pek mümkün olmadığını söyledi.

Apple, güvenilir raporlara göre en azından bazı iPhone 13 modelleri için ekran altı parmak izi tarayıcıyı test etti, ancak Apple bu fikirde ilerlememeye karar verdi.

tam ekran iPhone

En son gelişmede, Kore Naver blogundaki haber toplayıcı hesabı “yeux1122” ye göre, endüstri kaynakları artık Apple’ın ekran altı Touch ID’yi panel altı Face ID’nin çıkışından sonraki iki veya üç yıl içinde piyasaya süreceğine inanıyor.

Endüstri danışmanı Ross Young’ın yol haritasında özetlenen panel altı teknolojisinin gelişme hızına bakılırsa, Touch ID’nin yeni bir ekran altı sürümünü en erken 2026 yılında çıkacak iPhone’da, muhtemelen Apple ile aynı yılda görebileceğimizi gösteriyor. Bu teknolojide hem Face ID’yi hem de ön kamerayı ekranın altına taşıması bekleniyor

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriklerimizi görmek için reklam engelleyicinizi devre dışı bırakınız.