SinemaTeknoloji Haberleri

Harry Potter oyuncuları tam liste [Detaylı]

Sevilen film serisi Harry Potter oyuncularını sizler için listeledik. Bu listemizde Harry Potter oyuncularının detaylı olarak bilgilerine ulaşabileceksiniz. Ayrıca “Harry Potter oyuncuları kimdir?”, “Harry Potter’da kimler oynuyor?”, “Harry Potter oyuncularının biyografileri” gibi sorularınızın da cevaplarını bulacaksınız.

İşte karşınızda Harry Potter oyuncuları listesi!

Harry Potter – Daniel Radcliffe

Daniel Radcliffe, İngiliz tiyatro ve sinema oyuncusudur. Harry Potter filmlerinde canlandırdığı başkarakter Harry Potter rolüyle tanınmaya başlamıştır. 2001’den 2011’ye kadar Emma Watson ve Rupert Grint ile birlikte 8 Harry Potter filminde oynayarak yıldız olmuştur.

Ron Weasley – Rupert Alexander Lloyd Grint

Rupert Alexander Lloyd Grint İngiliz oyuncu. Harry Potter filminde canlandırdığı Ron Weasley karakteri ile tanınır. Grint 24 Ağustos 1988’de Nigel ve Jo Grint’in ilk oğlu olarak doğdu. Beş çocuğun ilki olan Rupert’ın bir erkek kardeşi ve üç de kız kardeşi var.

Hermione Granger – Emma Watson

15 Nisan 1990 doğumlu Emma Charlotte Duerre Watson İngiliz oyuncu, model ve aktivist. Watson Harry Potter film serisinde canlandırdığı Hermione Granger karakteriyle tanındı.

Draco Malfoy – Tom Felton

22 Eylül 1987 doğumlu Tom Felton kariyerine bir ajansın açtığı yarışma sonucu başlamıştır. Harry Potter ile ün kazanan Felton birçok yapımda yer aldı.

Lord Voldemort – Richard Bremmer

27 Ocak 1953 doğumlu Richard Bremmer İngiliz oyuncudur. Harry Potter’ın birinci filminde Voldemort rolünü oynamış film yıldızı. 1. bölüm Felsefe Taşında Voldemortun gelişmemiş halini oynamıştır.

Neville Longbottom – Matthew Lewis

27 Haziran 1989 doğumlu Matthew David Lewis İngiliz oyuncu. Harry Potter adlı film serisinde, Neville Longbottom adlı karakteri canlandırarak tanınmıştır. Matthew beş yaşında amatör bir drama kulübüne katıldığından beri oyunculuk yapıyor. Neville rolünü memleketi Leeds’te halka açık yapılan seçmelerle aldı.

Albus Dumbledore – Richard Harris

1 Ekim 1930 doğan ve 25 Ekim 2002 vefat eden Richard St John Harris İrlandalı aktör, şarkıcı, tiyatro yapımcısı, film yönetmeni ve yazardır. Kariyeri boyunca pek çok film ve oyunda rol alan Harris’in en çok bilinen rollerinden biri 1967 yılı filmi Camelot’taki “Kral Arthur” rolü ve sonrasındaki 1982 Broadway gösterisinin canlandırmasındaki performanslarıdır. 

Minerva McGonagall – Maggie Smith

28 Aralık 1934 doğumlu koca çınar Dame Margaret Natalie Smith CH DBE, İngiliz aktris. Geniş ve çeşitli bir kariyere sahip olan oyuncu altmış yılı aşkın bir süredir sahne, film ve televizyonda yer almaktadır. Smith, 50’nin üzerinde filmde görünmüş ve İngiltere’nin en çok tanınan oyuncularından biri olmuştur.

Severus Snape – Alan Rickman

21 Şubat 1946 ve 14 Ocak 2016 da vefat eden Alan Rickman  sahnede ve ekranda çeşitli roller oynamasıyla bilinen İngiliz aktör ve yönetmen. Rickman, Royal Academy of Dramatic Art’da eğitim aldı ve Royal Shakespeare Company’nin bir üyesiydi, modern ve klasik tiyatro yapımlarında oynadı.

Hagrid – Robbie Coltrane

30 Mart 1950 doğumlu Robbie Coltrane OBE İskoç oyuncu ve komedyen. Harry Potter film serisinin tamamında Rubeus Hagrid ve James Bond filmleri GoldenEye ve The World Is Not Enough’da Valentin Dmitrovich Zukovsky karakterlerini canlandırarak dünya çapında ün kazandı. 

Remus Lupin – David Thewlis

20 Mart 1963 doğumlu David Wheeler, daha çok bilinen adıyla David Thewlis, İngiliz oyuncu, yönetmen, senarist ve yazardır. Thewlis, Cannes Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandığı Çıplak filmindeki rolüyle dikkatleri üzerine çekti.

Ginny Waesley – Bonnie Wright

Bonnie Wright, Gary ve Sheila Teague Wright’ın çocuğu olarak 17 Şubat 1991 tarihinde Londra, İngiltere’de doğdu. Lewis adında bir erkek kardeşi vardır. Harry Poter serisi ile ün kazandı.

Lucius Malfoy – Jason Isaacs

6 Haziran 1963 doğumlu Jason Isaacs, İngiliz aktör. En bilinen rolleri arasında Vatansever filmindeki Albay William Tavington ile Harry Potter filmindeki Lucius Malfoy rolüdür. 6 Haziran 1963 doğumludur.

Alastor Moody – Brendan Gleeson

29 Mart 1955 doğumlu Brendan Gleeson, İrlandalı aktör. Cesur Yürek, New York Çeteleri, In Bruges, 28 Gün Sonra, Truva, Harry Potter serisi, The Guard ve Michael Collins’i canlandırdığı The Treaty TV yapımı, yer aldığı yapımlardandır.

Mızmız Myrtle – Shirley Henderson

24 Kasım 1965 doğumlu Shirley Henderson, İskoçyalıdır. Oyunculukla ilgilenen Henderson, Mızmız Myrtle ile ünlenmiştir.

Argus Filch – David Bradley

17 Nisan 1942 doğumlu David John Bradley, İngiliz oyuncudur. Harry Potter film serisinde Argus Filch, HBO fantastik dizisi Game of Thrones’ta Walder Frey, FX korku dizisi The Strain’de Abraham Setrakian rolleriyle ve Guillermo del Toro’nun Netflix animasyon dizisi Tales of Arcadia’da Merlin’i seslendirerek Televizyon Dizilerinde En İyi Seslendirme Sanatçısı dalında Annie Ödülü kazanmasıyla tanınmaktadır.

Gilderoy Lockhart – Kenneth Branagh

10 Aralık 1960 doğumlu Kenneth Charles Branagh, Kuzey İrlandalı oyuncu, yönetmen. 23 yaşında, Royal Shakespeare Company’ye katılmıştır. Burada William Shakespeare’in V. Henry ve Romeo ve Juliet oyunlarında başrolleri almıştır.

Rita Skeeter – Miranda Richardson

3 Mart 1958 doğumlu Miranda Jane Richardson Oscar’a aday olmuş, Altın Küre ve BAFTA sahibi İngiliz sinema, televizyon ve tiyatro oyuncusudur.

Dobby – Toby Jones

7 Eylül 1966 doğumlu Toby Edward Heslewood Jones İngiliz aktör. 1992 ve 2005 yılları arasında yardımcı rollerde gözüktükten sonra ilk çıkışını Gerçeğin Peşinde filmindeki Truman Capote karakteriyle gerçekleştirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriklerimizi görmek için reklam engelleyicinizi devre dışı bırakınız.